Z okazji stulecia naszego zgromadzenia biblioteka w domu generalnym w Rzymie zorganizowała wystawę pod tytułem „Książki
napisane przez siostry”. Wystawa została otwarta w grudniu 2024 roku; można ją zwiedzać do końca stycznia 2025 roku.
Jak zbierałam materiał na tę wystawę?
Wiedziałam, że niektóre siostry - nasze siostry czyli misjonarki szkoły - opublikowały książki, ale chciałam mieć jak najbardziej kompletne informacje na ten temat. Wzięłam spis wszystkich sióstr, zmarłych i żywych, i wrzuciłam ich nazwiska do zbiorowego katalogu bibliotek włoskich.
Nie mogłam pokazać wszystkiego, więc postanowiłam, że dla każdej siostry wybiorę dwie książki, jakoś pokazujące jej zainteresowania. Założyłam, że to mogą być teksty oryginalne, tłumaczenia, opracowania czyichś tekstów, artykuły w czasopismach czy w książkach.
O czym pisały siostry? Pisały o tym, czym zajmowały się w pracy naukowej, a poza tym o św. Katarzynie ze Sieny, o historii i duchowości naszego zgromadzenia oraz o naszej założycielce.
Edda Ducci zajmowała się filozofią wychowania. Ze studentami pedagogiki czytała teksty filozoficzne, np. "Obronę Sokratesa" Platona, "O duszy" Arystotelesa, "O nauczycielu" św. Tomasza z Akwinu czy dzieła Kierkegaarda, zwracając uwagę na to, w jaki sposób ci wielcy mistrzowie mówili o wychowaniu człowieka.
Anna Cappella była lekarzem, zajmowała się między innymi metodami naturalnego planowania rodziny. Wprowadziła do Włoch metodę Billingsów.
Carlotta Paterna była z wykształcenia fizykiem, ale oprócz tego tłumaczyła z angielskiego i hiszpańskiego teksty o świętych dominikańskich i zajmowała się bibliografią dotyczącą św. Katarzyny.
Giuliana Cavallini zajmowała się św. Katarzyną ze Sieny. Odkryła pierwotną strukturę „Dialogu o Bożej Opatrzności” i przygotowała jego wydanie krytyczne.
Elena Malaspina była filologiem klasycznym, ale pisała też na temat duchowości Luigii Tincani, naszej założycielki. Elena opracowała również przekład "Dialogu o Bożej Opatrzności" z wydania krytycznego na współczesny język włoski.
Lidia Bianchi była historykiem sztuki, pracowała w Ministerstwie Kultury. Natomiast Diega Giunta od lat zajmuje się opracowywaniem ikonografii dotyczącej św. Katarzyny ze Sieny.
Na wystawie są też dwie książki po polsku. Książka Adelaide omawia rozwój kultu i ikonografii św. Katarzyny w Polsce, a ta Anny Marii jest zbiorem tekstów z kongresu o św. Katarzynie, który odbył się swego czasu w Częstochowie.
Jest też książka w języku urdu, zapisywanym alfabetem arabskim, czyli od prawej do lewej. To komentarze do Ewangelii przetłumaczone z języka włoskiego przez Josephine Michael i wydane drukiem w Pakistanie.
Na wystawie można też znaleźć teksty naszej założycielki, Luigii Tincani: są to przede wszystkim listy. Wybór listów Luigii Tincani w opracowaniu Cesariny Broggi ukazał się drukiem w trzech opasłych tomach.
Większość sióstr miała i ma wykształcenie humanistyczne, dlatego ucieszyły mnie teksty nietypowe, np. napisane przez Marię Teresę Pascucci ćwiczenia z matematyki.
Wystawa pokazała ciekawą współpracę między siostrami. Niektóre książki mają dwie autorki: Lidia i Diega, Giuliana i Grazia, Cesarina i Magda... Czasem bywało i tak, że jedna z sióstr zajmowała się dorobkiem drugiej, np. Rosangela Seneci zebrała i opublikowała wspomnienia o naszej założycielce i o początkach Unii. Carlota opublikowała zbiór artykułów Rosangeli, Giuliana napisała wstęp do książki Carlotty, a Diega wydała konferencje Giuliany.
Ciekawi mnie, która siostra napisze pierwszą książkę w naszym drugim stuleciu...
Magda
Magda od lat pracuje w naszej bibliotece. To ona jest pomysłodawcą i przewodnikiem po opisywanej wystawie książek.
Biblioteka im. Luigii Tincani znajduje się w Rzymie, w domu generalnym przy via Appia Antica 226. Od roku 2017 należy do włoskiego Zespołu Bibliotek Kościelnych (PBE - Polo Biblioteche Ecclesiastiche), przez co nasze książki są widoczne w katalogu online. Osoby z zewnątrz po umówieniu się z bibliotekarką mogą skorzystać ze zbiorów w czytelni.
https://www.missionariedellascuola.it/pl/teksty/item/165-biblioteka
Plakat zapowiadający wystawę "Książki napisane przez siostry". Wersja polska. |
Fragment wystawy "Książki napisane przez siostry". Styczeń 2025 |