Unia to my, a słowo Unia podkreśla wolę jedności pomiędzy nami i wagę życia wspólnotowego. Zgodnie z Regułą w. Augustyna, na której są oparte nasze konstytucje, pragniemy żyć „zjednoczone jedną wolą i jednym sercem w Bogu”.
Św. Katarzyna ze Sieny jest naszą mistrzynią i nauczycielką – staramy się być chrześcijankami i dominikankami na wzór tej wielkiej świętej, która była matką i nauczycielką dla małych i wielkich tego świata. Od niej i od Matki Bożej uczymy się stałej adoracji Boga w głębi naszego serca oraz miłości do Chrystusa ukrzyżowanego, która powinna stanowić „duszę każdego naszego działania”.
Dominikanki. U podstaw powołania św. Dominika Guzmana było współczucie dla biednych heretyków, którzy trwali w błędzie nie znając prawdziwego Boga, a co za tym idzie – nie znających prawdy o tym, kim są oni sami.
Jako dominikanki realizujemy hasło Caritas Veritatis, czyli umiłowanie prawdy. Jest to prawda najpierw o nas samych: w pokorze i prostocie rozpoznajemy, że jesteśmy stworzone przez Boga, na Jego obraz i podobieństwo. Jako stworzenia potrzebujemy Go i pragniemy miłości, gdyż On sam jest Miłością. Ta prawda pomaga nam zrozumieć najgłębsze pragnienia innych ludzi i uczy nas przyjmować ich takimi, jakimi są.
Samo poznanie prawdy, „trzymanie jej dla siebie” nie wystarczy. Inne dominikańskie motto (słowa św. Tomasza z Akwinu) – Contemplari et contemplata allis tradere (przekazać innym to, co zdobyliśmy na modlitwie i podczas studium) – każe nam wychodzić naprzeciw naszym braciom i siostrom. Przykładem kontemplacji Słowa Bożego i przekazywania Go innym jest dla nas Maryja w tajemnicy Zwiastowania i Nawiedzenia.
Dominikanki niehabitowe. W dniu profesji zakonnej otrzymałyśmy kompletny habit dominikański, w który zostaniemy ubrane dopiero po śmierci. Za życia tu na ziemi... dysponujemy pozorami przeciętnej zwyczajności. W ten sposób możemy głosić Ewangelię wśród codziennych obowiązków i otwierać na Bożą miłość także ludzi dalekich od wiary.
"Misjonarki szkoły". Misjonarki szkoły to krótka nazwa naszego zgromadzenia; taką nazwę nadał nam papież Pius XI, który powiedział do naszej założycielki: „Musicie pracować samotnie, w środowiskach, które nie są waszymi. (…) Doznajecie wszystkich trudności, jakie napotykają misjonarze. Jesteście misjonarkami szkoły!”. Kościół posyła nas abyśmy światło prawdy, którą jest Chrystus, niosły przede wszystkim do szkoły państwowej. 
Taki jest, krótko mówiąc, nasz skarb: nasze powołanie.
Sabina

PS Więcej o nas można poczytać na podstronach bloga Kim jesteśmy i dlaczego? oraz Odpowiadamy i opowiadamy :).