Zwracamy się z prośbą o modlitwę i kampanię informacyjną w sprawie pani Shagufty Kiran z Pakistanu, która 18 września 2024 roku została skazana na śmierć na mocy tzw. prawa przeciw bluźnierstwom. Pani Shagufta jest katoliczką, mężatką, ma 40 lat, 4 dzieci, z zawodu jest pielęgniarką. Kilka lat temu ktoś okarżył ją, że na grupie dyskusyjnej WhatsApp przekazała dalej pewną wiadomość. Wiadomość tę uznano za obraźliwą dla wyznawców islamu. Kobieta twierdzi, że nie zdawała sobie sprawy, że ta wiadomość miała taki charakter. W lipcu 2021 roku została nagle aresztowana. Jej rodzina była do tego stopnia przerażona sytuacją, że uciekła z miejsca zamieszkania i przez pewien czas żyła w ukryciu. 

Ta sprawa jest nam znana od samego początku, ponieważ wyżej wymieniona kobieta jest bratową jednej z naszych współsióstr z Pakistanu. Na wiadomość, że wyrok sądu jest wyrokiem skazującym ją na śmierć, w całym naszym zgromadzeniu odpowiadamy mobilizacją modlitewno-informacyjno-protestacyjną. My - misjonarki szkoły w Polsce - również robimy w tej sprawie, co możemy. 

Poniżej publikujemy tłumaczenie fragmentu artykułu, który kilka dni temu ukazał się na portalu AsiaNews oraz linki do innych artykułów (niektóre po polsku):
(...) sąd Federalnej Agencji Śledczej (FIA) w Rawalpindi skazał chrześcijankę Shaguftę Kiran (na zdjęciu) na karę śmierci po uznaniu jej winną bluźnierstwa. Wyrok zapadł po jej aresztowaniu w dniu 29 lipca 2021 r. za udział w dyskusji na tematy religijne w grupie WhatsApp o nazwie „Czysta dyskusja”. Skarżący, Sheraz Ahmed Farooqi, twierdził, że jej uwagi zamieszczone na grupie były „lekceważące” dla Proroka Mahometa. Jej rodzina, w szczególności czwórka dzieci, jest zrozpaczona decyzją sędziów, którą uznaje za nieuzasadnioną.

Rana Abdul Hameed, prawnik Shagufty powiązany z organizacją Voice for Justice, która walczy o przestrzeganie praw człowieka, twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne i motywowane jedynie osobistymi urazami, jak to często bywa, gdy prawo jest wykorzystywane do rozstrzygania osobistych kwestii lub sporów. Jubilee Campaign, organizacja z siedzibą w Holandii, zapewniła kobiecie pomoc prawną i przygotowuje się do złożenia apelacji do Sądu Najwyższego.

Czwórka dzieci Shagufty Kiran jest zrozpaczona: „Płaczemy od wczoraj, a ta wiadomość przyniosła jeszcze więcej bólu i traumy całej naszej rodzinie” - powiedziała jej córka Nihaal. „Przez ostatnie cztery lata”, dodała w wywiadzie dla EU Today, ”cierpieliśmy z powodu sprawy mojej matki. Od 2021 roku jest przetrzymywana w izolatce. Bóg wystawił nas na wielką próbę”. Aktywiści wzywają również społeczność międzynarodową do potępienia ciągłego nadużywania przepisów dotyczących bluźnierstwa w Pakistanie, do wspierania ochrony mniejszości religijnych i ochrony podstawowych praw człowieka.

Cytat pochodzi z artykułu https://www.asianews.it/news-en/Blasphemy-remains-an-emergency-in-Pakistan-as-summary-executions-and-extrajudicial-killings-continue-61548.html [dostęp 22.09.2024, godz. 20:15]. Tłumaczenie własne. 

Inne artykuły na ten temat dostępne online:

po polsku: 

  • https://www.ekai.pl/40-letnia-chrzescijanka-skazana-na-kare-smierci-za-obraze-mahometa
  • https://deon.pl/kosciol/40-letnia-chrzescijanka-skazana-na-kare-smierci-za-obraze-mahometa,2927843
po angielsku: 

Pani Shagufta Kiran, chrześcijańska kobieta z Pakistanu, na którą wydano wyrok śmierci